Benátky (Itálie)

Benátky

Karnevalový rej před Ponte di Rialto

Karnevalový rej před Ponte di Rialto

 Severoitalské Benátky jsou zdaleka turisticky nejrušnější lokalitou v celé oblasti. Historie města se píše od 5. století, kdy se zde usadily první skupiny rybářů, později došlo k prudkému růstu počtu obyvatel a město získalo pod vládou dóžat samostatnost a brzy se stalo významnou obchodní křižovatkou a politicky významným činitelem. Dnes jsou Benátky především turistickou destinací zařazenou na seznam UNESCO, kam ročně zavítá tolik návštěvníků, že svým počtem dvěstěkrát převyšují místní obyvatelstvo. Osou a hlavní tepnou města je Canal Grande a na něj se napojující síť menších kanálů, kde dopravu krom lodí zajišťují tradiční gondoly. Téměř na každém kroku zde pak narazíte na něco, co stojí za pozornost, zejména centrum památkami doslova přetéká. Těmi nejvýraznějšími stavbami ve městě jsou bazilika sv. Marka – nejexotičtější z evropských katedrál – s hrobkou světce a patrona Benátek a Dóžecí palác, sídlo dóžete a vládnoucích orgánů. Další architektonické skvosty svědčící o bývalé moci a bohatství Benátek se nachází ve čtvrti Dorsoduro, kde najdete galerii dell´Accademia s velmi hodnotnou sbírkou evropského umění (Veneziano, Giorgione, Tintoretto, Tiepolo, Bellini) či chrám Salute. Desítky budov a kostelů se nachází i v ostatních čtvrtích a Benátky jsou studnicí zážitků a pamětihodností, která vydá na několikadenní pobyt. Také na milovníky dobrého jídla čeká v Benátkách mnoho zážitků – město má tradici v přípravě rizota či ryb a mořských plodů a rovněž ve výrobě vín a místní pálenky grappa.

Itálie - Aktuální opatření ohledně cestování vydaná 16.9.2020 08:34

Aktuální opatření MZV ČR ohledně cestování naleznete na: https://italie.tripzone.cz

Poloha

Poloha: severní Itálie, Veneto

Souřadnice: 45° 26' SŠ, 12° 20' VD

Plocha: 414 km2


Obyvatelstvo

Populace: 270 660

Benátky - poloha na mapě

Benátky - Zajímavosti, památky

Náměstí sv. Marka (Piazza San Marco)

Náměstí sv. Marka (Piazza San Marco)

Marco Polo, Carlo Goldoni a Giacomo Casanova – tito tři pánové přišli na svět právě v Benátkách. Rodné město zmíněné trojice si jistě oblíbíte, bez ohledu na to, jestli se v životě věnujete plavbám po moři, psaní divadelních her, nebo svádění žen. Benátky mají své místo na seznamu kulturního dědictví UNESCO a na následujících řádcích se vám pokusíme představit ty nejvýznačnější benátské pamětihodnosti. Avšak dříve, než se vrhneme na konkrétní popis jednotlivých památek, musíme se zmínit o tradičním benátském dopravním prostředku, kterým je gondola. Tyto úzké černé loďky, svým tvarem a konstrukcí uzpůsobené k tomu, aby řízeny šikovným gondoliérem brázdily městské kanály, jsou charakteristickým znakem Benátek.

Největší koncentraci památek slibuje náměstí svatého Marka, kde se nachází bazilika sv. Marka, Dóžecí palác a kampanila. Náměstí se stává vyhledávaným cílem nejen pro zvídavé turisty, ale též pro hejna benátských holubů. Bílá bazilika svatého Marka je nejvýznamnější benátskou sakrální stavbou a může se pochlubit velkolepým interiérem i exteriérem. Dóžecí palác byl sídlem dóžete, jeho rodiny a rovněž vlády. Svou honosností dává tušit, že vůdčí představitel Benátské republiky rozhodně nestrádal. V současné době zde nalezneme ceněná umělecká díla. Třetí neopomenutelnou stavbou na náměstí je kampanila, zvonice baziliky sv. Marka, která svou výškou atakuje stometrovou hranici a nabízí jedinečný výhled na město.

Canal Grande

Canal Grande

Automobily mají do Benátek vjezd zakázán, takže dopravní tepnu města netvoří žádná silnice, nýbrž Velký kanál (Canal Grande). S délkou téměř 4 kilometry a šířkou mezi 30 až 70 metry se vine skrz město. Panuje na něm čilý provoz a můžeme zde potkat nejen gondoly, vodní taxi a vaporetto (jakýsi vodní autobus, běžný způsob veřejné dopravy v Benátkách), ale i policejní a sanitní čluny. Kdo má zkušenost s chováním italských řidičů na silnicích, nepochybně si dovede představit, jaké emoce planou na kanále.

Benátky jsou také domovem několika uměleckých sbírek nesmírné hodnoty. V paláci Venier dei Leoni mohou ctitelé umění žasnout nad sbírkou Peggy Guggenheimové, která obsahuje díla Pabla Picassa, Salvatora Dalího či Jacksona Pollocka. Gallerie dell'Accademia zas nabízí přehlídku toho nejlepšího z benátského umění od 14. do 18. století. Kultuře a umění však nejsou v Benátkách vyhrazeny jen uzavřené prostory výstavních síní, každoroční přehlídkou živého umění a kultury je benátský karneval, který se datuje již od konce 13. století.

Až vás v průběhu obdivování nesporných historických krás města zničehonic přepadne neodbytný pocit hladu nebo žízně, nemusíte v žádném případě propadat panice, protože benátské kavárny vám nabídnou to nejlepší z proslulé tradice italského pohostinství a dopřejí vám trochu tolik potřebného oddychu, třeba nad hrnkem dobré kávy. Ve městě s okřídleným lvem v erbu se zkrátka a dobře bude líbit všem cestovatelským náturám. Pro návštěvu Benátek je optimálním časem začátek jara a podzimu. Léto není právě nejvhodnějším ročním obdobím, protože teploty jsou poměrně vysoké a kanály zrovna nevoní.


Benátky - Doprava

Gondola

Gondola

Většina cestovatelů směřujících do Benátek přistane na Marco Polo Airport, nesoucím jméno jednoho z významných benátských rodáků. Marco Polo Airport disponuje jedním terminálem a nachází se na italské pevnině, asi 15 km od centra Benátek. Můžete zde počítat s obchody, bankomaty a WiFi připojením k internetu. Pro cestu z letiště do města lze použít autobus. Transfer z letiště potrvá zhruba dvacet minut a jednosměrnou jízdenku pořídíte za 3 EUR. Počítejte s tím, že autobus vás doveze na okraj historického města. Do centra se již po silnici nedostanete, automobily mají zkrátka vstup do Benátek zapovězen. Ke slovu tak přichází tradiční benátský způsob dopravy, to znamená doprava po vodě a to jak hromadná, tak individuální ve formě vodních taxi. Přímo do srdce historického centra, tedy k náměstí svatého Marka neboli Piazza San Marco, vás společnost Alilaguna doveze za 12 EUR a vaše plavba potrvá zhruba hodinu a čtvrt. Rychlejší (30 min) a finančně náročnější (85 EUR) způsob přesunu z letiště rovnou k libovolnému hotelu v centru města představuje vodní taxi.

Treviso Airport – nízkonákladové společnosti využívají letiště ve městě Treviso. Vzdálenost mezi vzdušným přístavem Treviso Airport a Benátkami je zhruba 30 km a k cestě je nejlepší použít autobus. Transfer trvá cirka hodinu a čtvrt a jednosměrná jízdenka stojí 5 EUR.


Benátky - Ubytování

Dóžecí palác

Dóžecí palác

Romantická procházka nočním městem je hezká věc, ale málo platné, nohy se časem unaví, hlava ztěžkne a nastane chvíle, kdy se musí cestovatel odebrat na lože, aby nabral nových sil. Hotely v Benátkách nepatří k nejlevnějším. Pokud budete chtít bydlet přímo v centru (tedy ne na některém z okolních ostrovů, kde je ubytování přece jen o něco lacinější), nocleh ve dvou či tříhvězdičkovém hotelu pořídíte obvykle za částku kolem 110 EUR. V některém z benátských pětihvězdičkových hotelů se cena může blížit i k 500 EUR na osobu za noc. Kdo nechce moc utratit a přesto touží po přespání v centru města, zaplatí za nejlevnější ubytování v Benátkách přibližně 35 EUR, což je suma, za kterou vás benátské hostely nechají spočinout na lůžku ve společném pokoji.

 
Publikováno: 19.01.2011
Aktualizováno: 06.08.2011
Autor: Jan Brož

Diskuze: Benátky

08.06.2015 17:23 pica
62.201.23---

je to hnus nejezdete

09.10.2013 16:16 Robin
80.84.1---

Já sem tam byl 3 měsíce a strašně moc se mi tam líbilo. Nádhera.

23.09.2013 17:41 anna
80.188.122---

je to mc hezke ja bych tam hnedka jela

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář




© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist