Milán (Itálie)

Milán

Výškové budovy

Výškové budovy

Druhé největší italské město leží v severní části země v regionu Lombardie. Milán je nejen průmyslovým, ale i kulturním a historickým centrem, vyhledávaným velkým množstvím zahraničních turistů, kteří sem přijíždějí jak za památkami, tak za nákupy. Bohatá lombardská metropole je totiž jedním z hlavních epicenter světové módy a všichni příznivci exkluzivního odívání každoročně netrpělivě obracejí zraky právě k Milánu, aby zjistili, jaký styl bude v aktuální sezóně hrát prim. Aby byl výčet základních poznávacích znaků Milána kompletní, dodejme, že město je rovněž známo jako bašta špičkového fotbalu, neboť zde sídlí dva přední kluby Itálie i celého starého kontinentu – AC a Inter Milán.

Itálie - Aktuální opatření ohledně cestování vydaná 16.9.2020 08:34

Aktuální opatření MZV ČR ohledně cestování naleznete na: https://italie.tripzone.cz

Poloha

Poloha: severní Itálie, region Lombardie

Souřadnice: 45° 28' SŠ, 9° 11' VD

Plocha: 184 km2


Obyvatelstvo

Populace: 1 306 637

Milán - poloha na mapě

Milán - Zajímavosti, památky

Galleria Vittorio Emanuele II

Galleria Vittorio Emanuele II

Současný Milán je z hospodářského hlediska nejdůležitějším italským městem a nalezneme zde mnoho průmyslových a finančních institucí. Lombardská metropole je však významná nejen zásluhou své nezastupitelné role v rámci italského hospodářství, ale i díky pozoruhodným památkám, kultuře a dalším faktorům. Věhlas Milánu přinesla především móda. Obchody s parfémy, šatstvem, doplňky a obuví těch nejexkluzivnějších italských i zahraničních značek nabízejí to nejlepší, co lze na světovém trhu sehnat. Prestižní butiky, jako ty v pasáži Galleria Vittorio Emanuele II a v obchodním domě La Rinascente, se nalézají v centru města. Pokud nepatříte mezi movité cestovatele a ceny hadříků z aktuální kolekce dalece přesahují váš finanční limit, jistě se s chutí porozhlédnete v některém z milánských outletů, kde jsou cifry na cenovkách o poznání příznivější a nabízený sortiment tvoří kousky z minulých sezón. Milán je rovněž posedlý moderním designem, každoročně hostí nejprestižnější světovou přehlídku nábytku a designu.

Z architektonických skvostů dob dávno minulých nesmíte v Miláně rozhodně vynechat návštěvu Duomo di Milano neboli milánské katedrály. Stavba impozantního gotického dómu započala ve 14. století a byla kompletně dokončena až o necelých šest set let později, tedy ve 20. století.
Duomo di Milano

Duomo di Milano

Jedním z charakteristických znaků chrámu z bílého mramoru je barokní socha Panny Marie z 18. století známá jako Madonnina, jež je zároveň jeho nejvyšším bodem. V kostele Santa Maria delle Grazie můžete obdivovat Poslední večeři, jedno z nejproslulejších děl Leonarda da Vinciho. Chcete-li legendární fresku spatřit na vlastní oči, neopomeňte si včas rezervovat lístek. Mezi nejstarší sakrální stavby na území Milána patří bazilika sv. Ambrože (basilica di Sant'Ambrogio), zasvěcená tomuto patronovi města. Další budovou, která patří neodmyslitelně k Milánu a při vyslovení jejíhož jména radostně poskočí srdce každého milovníka klasické hudby, je Teatro alla Scala, známé pod kratším názvem La Scala. Na prknech operního domu z 18. století se konala premiéra nejedné slavné opery z pera autorů jako Gioachino Rossini, Giuseppe Verdi či Giacomo Puccini. Hrad Castello Sforzesco byl sídlem milánských vládců a v současné době v něm nalezneme několik muzeí.

Moderní architekturu v Miláně reprezentuje například 127 metrů vysoká kancelářská budova Grattacielo Pirelli, k jejíž výstavbě dal v padesátých letech 20. století popud Alberto Pirelli, prezident stejnojmenné společnosti. Když už jsme zmínili pneumatikářský gigant Pirelli, nemůžeme opomenout závodní okruh Autodromo Nazionale Monza, ležící zhruba dvacet kilometrů severovýchodním směrem od centra. V případě, že před burácením motorů a pachem spálených pneumatik dáváte přednost nejpopulárnější světové kolektivní hře, vyrazte do čtvrti San Siro, kde se nalézá Stadio Giuseppe Meazza, domovský stánek fotbalistů AC a Interu Milán.


Milán - Doprava

Letecké spojení Milána se zbytkem světa zajišťuje několik okolních letišť. Pokud se rozhodnete vydat do Milána z pražské Ruzyně, přistanete buď na Malpensa Airport nebo na Orio al Serio Airport. Triumvirát milánských letišť kompletuje Linate Airport, na které ale z České republiky žádný dopravce nelétá.

Operní dům La Scala

Operní dům La Scala

Vzdušný přístav Malpensa Airport je druhým nejrušnějším italským letištěm a leží 40 kilometrů severozápadním směrem od Milána. Pro dopravu do města se nabízí více způsobů, z hlediska rychlosti se jako optimální zdají být vlaky Malpensa Express, jezdící v půlhodinových intervalech. Cesta zabere 40 minut a jednosměrná jízdenka vás přijde na 11 EUR, respektive 13,50 EUR, jestliže si ji koupíte až ve vlaku. Autobus odjíždí přibližně každých 20 minut, doba jízdy se v závislosti na hustotě provozu pohybuje zhruba od 40 minut do jedné hodiny a jednosměrný lístek stojí 6 EUR. Ceny taxíků začínají na 70 EUR.

Orio al Serio Airport (rovněž známé jako Bergamo Airport) se nalézá 45 kilometrů na severovýchod od Milána a využívají jej především lowcostové společnosti. Přímé spojení mezi letištěm a městem nabízejí autobusy, například společnost Autostradale vás do centra dopraví za 8,90 EUR a v nejlepším případě bude cesta trvat hodinu, v čase špičky se však protáhne. Preferujete-li spíše vlak než po přecpané silnici kodrcající autobus, vězte, že přímé spojení mezi Orio al Serio a městem neexistuje. Budete se tedy muset nejprve dopravit autobusem do blízkého Bergama a tam přesednout na vlak směr Milán. Desetiminutová jízda do Bergama vás přijde na 1,50 EUR a za vlak z Bergama do Milána, jedoucí zhruba hodinu, zaplatíte kolem 4 EUR. Ceny taxíků se pohybují okolo 100 EUR.


Milán - Ubytování

Castello Sforzesco v Miláně

Castello Sforzesco v Miláně

O luxusní ubytování není v Miláně nouze. Případným náročným zájemcům se za patřičně tučný obnos dostane adekvátního zacházení, v pětihvězdičkovém hotelu Four Seasons zaplatíte kolem 600 EUR na osobu za noc. Méně vybíraví cestovatelé se jistě spokojí s nabídkou některého z dvouhvězdičkových hotelů, kde vás nechají složit hlavu za cenu kolem 80 EUR. Nejlevnější ubytování v Miláně nabízejí podle očekávání hostely, ve kterých vás nechají ve společném pokoji přespat již za částku 20 EUR.

 
Publikováno: 19.01.2011
Aktualizováno: 18.02.2011
Autor: Jan Brož

Diskuze: Milán

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist