Řím (Itálie)

Řím

Bazilika sv. Petra a Ponte Sant'Angelo

Bazilika sv. Petra a Ponte Sant'Angelo

Známé rčení praví, že všechny cesty vedou do Říma! Žádný turista, který to myslí vážně se snahou poznat největší krásy evropského kontinentu, nemůže v žádném případě při svém putování vynechat tuto jedinečnou a z hlediska historie lidstva veledůležitou italskou metropoli. Nechte se proto i vy zlákat úchvatnou atmosférou i proslulými památkami města založeného dle legendy vlčicí odkojenými bratry Romulem a Remem na sedmi pahorcích při březích řeky Tibery.

Itálie - Aktuální opatření ohledně cestování vydaná 16.9.2020 08:34

Aktuální opatření MZV ČR ohledně cestování naleznete na: https://italie.tripzone.cz

Poloha

Poloha: západní část střední Itálie, region Lazio, městem protéká řeka Tibera

Souřadnice: 41° 54' SŠ, 12° 30' VD

Plocha: 1 285 km2


Obyvatelstvo

Populace: 2 731 996

Řím - poloha na mapě

Řím - Zajímavosti, památky

Koloseum

Koloseum

O římských pamětihodnostech by se daly popsat nekonečné stohy papíru. Budeme se proto muset zaměřit opravdu jen na ty nejvýznamnější. Zcela nespornou výhodou italské metropole vždy bylo, je a bude, že ať už se v centru vydáte jakýmkoli směrem a budete zahýbat do všech možných ulic a uliček, doslova na každém kroku narazíte na nějakou úctyhodnou památku. Proto vřele doporučujeme prolistovat si turistického průvodce městem a zvážit, která místa chcete navštívit a co je vzhledem k vašim časovým možnostem vůbec realizovatelné.

Přestože se chtě nechtě budete muset při poznávání památek dopustit větší či menší selekce, jen stěží si lze představit, že by se našel cestovatel, který by opustil brány Věčného města, aniž by navštívil Vatikán. Snad každého turistu okamžitě uchvátí fascinující pohled, který se mu naskytne po příchodu na Svatopetrské náměstí. Při vstupu do baziliky sv. Petra vám přeběhne mráz po zádech, jedná se skutečně o jedinečnou stavbu, ve které se můžete v klidu usadit a ničím nerušeni rozjímat. Za zvážení jistě také stojí výstup na kopuli chrámu, ze které si budete moci užít nádherný výhled na celé město. Nevynechejte ani komplex Vatikánských muzeí, jenž mimo jiné zahrnuje také Sixtinskou kapli, vyzdobenou úchvatnými freskami Michelangela Buonarrotiho.

Až se nabažíte atmosféry papežského státu, můžete vyrazit k Fontáně di Trevi, zde opět načerpat trochu energie a neohroženě se vydat po Španělských schodech ke kostelu Trinita dei Monti a dále až k Ville Medici, známému středisku umělců, vedle kterého naleznete nádherné Francouzské zahrady.

Forum Romanum

Forum Romanum

Na poznávání antických památek města si vyhraďte přinejmenším celý den. Svou cestu začněte určitě na Foru Romanu, které ve starověku sloužilo jako centrum veškerého veřejného života. Můžete zde nalézt pozůstatky antických chrámů, vítězných oblouků a tržišť. Jedná se o jedinečnou podívanou, kterou si nemůžete nechat ujít. To platí rovněž o památném antickém místě gladiátorských klání – Koloseu. Dále se přesuňte na Kapitol, nejslavnější ze sedmi pahorků, na kterých bylo město založeno. Vynechat nemůžete ani Pantheon, nejzachovalejší stavbu antického Říma, sloužící jako pohřebiště italských monarchů.

Nesmíme však opomenout ani další památky, které sice nesahají až do dob antiky, ale jistě stojí za pozornost každého návštěvníka Říma. Jmenujme například baziliku sv. Pavla, náměstí Campo dei Fiori, na kterém byl za své heretické názory upálen Giordano Bruno, či památník Viktora Emanuela II.

Vítaným pomocníkem ve vašem pošetilém úsilí poznat v co nejkratším čase co nejvíce římských památek se vám může stát Roma Pass. Tato karta v ceně 25 EUR opravňuje držitele k bezplatnému vstupu do dvou libovolných muzeí či architektonických památek a dále funguje jako třídenní jízdenka na městskou hromadnou dopravu. Při návštěvě Říma mějte neustále na paměti, že nejen památkami živ je člověk a uvědomte si, že cestovatelské hobby zahrnuje také odpočinek a nabírání nových sil. Usaďte se proto v malé kavárničce v centru a pochutnejte si na pravém italském espressu či cappuccinu, dopřejte si návštěvu restaurace a umožněte svým chuťovým buňkám jedinečný zážitek v podobě konzumace výborné pizzy či italských těstovin (pasty). Poté se jen tak bezcílně potulujte v romantických uličkách města či navštivte některý z místních parků, posaďte se na lavičku, začtěte se do své oblíbené knihy nebo si jen pusťte do uší mp3 přehrávač a u dobré hudby rozjímejte o životě. Sportovní fanoušek jistě nevynechá ani zápas jednoho z proslulých římských fotbalových klubů - AS či Lazia Řím.


Řím - Doprava

Pantheon

Pantheon

Mezinárodní letiště Leonardo da Vinci, známé také jako Fiumicino Airport, bylo oficiálně otevřeno v roce 1961. Leží zhruba třicet kilometrů jihozápadním směrem od centra města, je největším italským vzdušným přístavem a rovněž je domovským letištěm společnosti Alitalia. Fiumicino Airport pasažérům přirozeně nabízí všemožné služby a dobrý komfort, jak už je pravidlem na všech větších mezinárodních letištích. Najdete tu tedy různé restaurace, kavárny či fast-foody, zdravotnické zařízení, bankomaty a nakoupit si můžete i oblečení v obchodech s neluxusnějšími módními značkami. Fungují zde také služby úschovy zavazadel či vypůjčení auta, ale tato možnost se vzhledem k vlastnostem italských řidičů doporučuje jen dobrodruhům a šoférům znalým místních poměrů. Pro cestu do centra města proto bude rozumnější zvolit hromadnou dopravu, tedy vlak nebo autobus. Optimální je vlak, státní dráhy Trenitalia vás z letiště do centra na vlakovou stanici Termini dovezou zhruba za 30 minut a za lístek zaplatíte 14 EUR. Pokud nejste ubytováni v centru, ale v některé příměstské čtvrti, je možná také doprava příměstskými zastávkovými vlaky, kde vás jízdenka přijde na 8 EUR. Taxíkem se do centra dostanete za 40 EUR.

Další alternativu při letu do Říma představuje Rome Ciampino Airport, menší letiště dříve využívané pouze k vojenským účelům. Poté co ho italská vláda zprovoznila i pro komerční účely, stalo se poměrně oblíbeným letištěm pro soukromé lety a lowcostové aerolinie jako easyJet, Ryanair a Wizz Air. Vzdušný přístav Ciampino se nachází asi patnáct kilometrů jihovýchodně od středu města. Dopravu z letiště do města zajišťují autobusy několika společností (Terravision, Schiaffini, SIT), které vás dovezou buď přímo do centra k nádraží Termini, nebo k nejbližší stanici metra. Cesta z letiště do centra vás bude stát zhruba 5 EUR a zabere tři čtvrtě hodiny. Za taxík dáte 30 EUR.


Řím - Ubytování

Fontana di Trevi

Fontana di Trevi

Řím nabízí obrovské množství způsobů ubytování. Vybírat si můžete od skromných hostelů až po nejdražší luxusní hotely a rezidence. Nejlevnější ubytování v Římě je k mání v některém z hostelů umístěných na okraji města za cenu kolem 20 EUR, za noc v hostelu poblíž centra zaplatíte minimálně 30 EUR. Na opačné straně ubytovacího spektra stojí nejdražší hotely, které vám nabídnou ty nejexkluzivnější služby. Musíte však počítat s tím, že se cena může vyšplhat až do výše 700 EUR za jednu noc. Náročnější turisté, vyžadující služby vysoké úrovně, mohou vybírat z mnoha luxusních hotelů a řetězců jako například Savoy či Ritz. Pokud vám nevadí za ubytování zaplatit velkou sumu, spíše než pokoj v exkluzivním hotelovém řetězci vám doporučíme výběr menšího luxusního hotýlku, situovaného v samém srdci historického centra města, kde budete moci nasát jedinečnou atmosféru. Kvalitní dvou až tříhvězdičkový hotel s dobrým spojením do centra však seženete i za cenu okolo 70 EUR za noc. Pokud cestujete ve větší skupince lidí, nabízí se možnost ubytování v apartmánu lehce stranou středu města. Apartmán pro šest lidí sestávající ze společné kuchyňky a tří pokojů, z nichž každý má samostatné sociální zařízení, přijde dohromady na 800 EUR za pět nocí, přičemž v ceně je započítán transfer z letiště a zpět.

 
Publikováno: 19.01.2011
Aktualizováno: 18.02.2011
Autor: Jan Brož

Diskuze: Řím

01.10.2014 10:36 Vladzo
---.netbone.cz

Mate malý pele a italie je na ryby

20.05.2014 18:34 žer slimáky!
---.cust.sloane.cz

Už sem tam byla a je to tam fakt hezký .. :D

29.01.2014 19:19 kundu vyjebal
---.216.broadband7.iol.cz

ja tam nepojedu :D

10.05.2013 09:47 Tereza
---.zzsuk.cz

Bylo tam nádherně, byli jsme tam minulý týden, ve čtvrtek Vatikán a v sobotu Řím (Koloseum, Forum Romanum, Pantheon, fontána di Trevi, Španělské schody, Piazza Navona a další)hned bych se tam vrátila.

27.11.2012 14:58 Jana
---.109.broadband11.iol.cz

Levné ubytování v Římě se super službami, které jinde nenajdete: www.hostelroma.cz

10.11.2012 15:54 jj
---.net.pnet.netair.net

mame s toho test moc jsem se z toho naucila

03.03.2012 13:26 Iveta
---.95-102-119.t-com.sk

tip na výhodné ubytovanie pre všetkých plánujúcich cestu do Ríma: www.casasimpatia.eu

18.01.2012 20:31 adam jebavy
---.o2isp.cz

krááááááááááááááása!!!

15.01.2012 12:04 jirka mimra
---.86.broadband4.iol.cz

Opravdu moc pěkné,určitě se tam letos podívám

11.01.2012 13:49 Terezka
---.hkfree.org

Pěkný článek, pěkný fotky, ale hlavně úžasný Řím. Další hezké fotky jsem objevila na www.last-minute-katalog.cz v sekci Itálie a s popisem.

01.12.2011 18:33 Teres
93.99.51---

Krásné fotky

26.11.2011 12:32 Natýsek
---.cust.vodafone.cz

krááááááááááááása!!!

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist