Sicílie (Itálie)

Sicílie

Pláž na Sicílii

Pláž na Sicílii

Sicílie je největším ostrovem Středozemního moře, na ploše více než 25 tisíc kilometrů čtverečních má svůj stálý domov přes 5 miliónů obyvatel, nemluvě o tisících turistů, kteří na sicilské břehy každoročně přijíždějí prožít nezapomenutelnou dovolenou. Od italské pevniny dělí Sicílii Messinská úžina. Podobně jako všechny ostatní ostrovy ve Středomoří, i Sicílie se díky své strategicky výhodné poloze mezi Evropou a Afrikou může pochlubit bohatou historií, s níž je turista konfrontován na každém kroku. Zdrojem příjmů tamních obyvatel je kromě cestovního ruchu převážně zemědělství, především pěstování oliv a citrusových plodů, úbočí Etny je totiž známo svou úrodnou půdou. Přestože má současná Sicílie rozhodně co nabídnout, jedná se stále o jeden z nejchudších italských regionů. Právě chudoba bývá obvykle tím nejlepším podhoubím pro rozvoj organizovaného zločinu a stejně tomu bylo i na Sicílii, kde v 19. století vznikla nechvalně proslulá mafie.

Itálie - Aktuální opatření ohledně cestování vydaná 16.9.2020 08:34

Aktuální opatření MZV ČR ohledně cestování naleznete na: https://italie.tripzone.cz

Poloha

Poloha: ostrov ve Středozemním moři ležící 3 km západně od jižní Itálie a 95 km severně od Malty


Sicílie - Zajímavosti, památky

Sopka Etna

Sopka Etna

Členité pobřeží Sicílie je na severu převážně kamenité, pro jih jsou pak charakteristické písčité pláže. Reliéf sicilské krajiny je hornatý, dominantou celého ostrova je sopka Etna, vzpínající se do výše více než 3 300 m.n.m. Jestliže budete chtít na sicilskou krajinu pohlédnout z úbočí Etny, autem se dostanete zhruba do 1 900 metrů. Do vyšších poloh musíte už pokračovat po svých, případně lanovkou nebo terénním autobusem. Při výpravě na Etnu však nezapomínejte na to, že teplota s přibývající nadmořskou výškou klesá a povětrnostní podmínky na stráních sopky se diametrálně odlišují od počasí na mořském břehu. Kromě borových lesů na úrodných svazích Etny nalezneme i citrusové plantáže, fíky, olivy a vinnou révu. Další unikátní přírodní zajímavost Sicílie má na svědomí řeka Alcantara, která si neohroženě razí cestu skrz čedičový masiv a vytvořila tak kaňon Gola dell'Alcantara.

Osídlení Sicílie se datuje již od pravěkých dob a na ostrově tak nalezneme připomínky všech etap lidské historie. Architektonické památky na Sicílii jsou především v barokním slohu, neboť ostrov postihlo roku 1693 ničivé zemětřesení, které se stalo osudným mnoha do té doby dominantním stavbám. Pro některé z památek, jež můžeme v současnosti na Sicílii obdivovat je tak charakteristické spojování více stavebních stylů dohromady, jak jej můžeme pozorovat například v Catanii v katedrále sv. Agáty, kde součást barokního chrámu tvoří i antické sloupy, nebo v Syrakusách, do jejichž barokní městské katedrály je včleněn řecký chrám bohyně Athény. Syrakusy, rodiště Archimédovo a významné město antického světa, nabízí velké množství památek, jejichž poznávání zpříjemní dovolenou všem turistům se zájmem o historii.
 

Palermo

 

Palermo, katedrála Santa Vergine Maria Assunta

Palermo, katedrála Santa Vergine Maria Assunta

Hlavní město Sicílie bylo založeno Féničany a leží na severu ostrova. Nabízí přehršle zajímavých památek na rozlehlém území, pro jejichž alespoň zběžné poznání si budete muset vyhradit rozhodně více, než jen jeden den. U mnoha staveb na území Palerma můžeme pozorovat silný vliv arabské architektury. Stojí zde unikátní budovy kombinující architektonické prvky charakteristické pro různá kulturní prostředí. Příkladem takové stavby, představující průsečík arabského a evropského stylu, je třeba kostel San Giovanni degli Eremiti. Další významnou sakrální stavbou je bohatými mozaikami zdobená kaple Cappella Palatina, součást královského paláce Palazzo dei Normanni. Reprezentantem čistě barokního stylu je jezuity postavený kostel Chiesa del Gesu. Palermská katedrála, tedy Cattedrale di Palermo, je opět přehlídkou mnoha architektonických stylů, které se promítly do její podoby, utvářené od 12. do 18. století. Zajímavou stavbou je rovněž Teatro Massimo, největší operní dům celé Itálie. Vzdušný přístav Palermo Airport nalezneme 35 kilometrů severozápadním směrem od centra. K přesunu z letiště do města lze použít autobus, vlak či taxi. Cesta vlakem vám zabere cirka hodinu.
 

Catania

 

Je druhým největším sicilským městem ležícím na východním pobřeží. Jedná se o město s bohatou historií, která se začala psát v 8. století př.n.l. Na konci 17. století zasáhlo do života obyvatel již výše zmíněné ničivé zemětřesení a historická Catania se tak v mžiku proměnila v ruiny. V dnešních dnech zde proto můžete obdivovat především barokní památky jako katedrálu sv. Agáty a rovněž zbytky pozoruhodností z antické doby. Pokud patříte mezi fyzicky zdatné cestovatele, využijte blízkosti Etny a pokuste se ztéci její vrcholek. Jižně do centra se ve vzdálenosti 5 kilometrů nachází nejrušnější sicilské letiště Catania-Fontanarossa Airport. Z letiště do města vás zaveze autobus a cesta si vyžádá kolem dvaceti minut.

 

Taormina

 

Zhruba desetitisícové městečko, ležící na východním pobřeží ostrova, je jedním z nejoblíbenějších a rovněž nejdražších letovisek nejen na Sicílii, ale i v celé Itálii. Samotné město se rozprostírá na svazích vybíhajících od moře do vnitrozemí a s turistickým střediskem, pro které jsou charakteristické udržované pláže a čistá voda, je spojeno lanovkou. Významnou památkou je řecké divadlo, položené na místě s úchvatným výhledem jak na celé město, tak na majestátní Etnu. Právě relativní blízkost Etny činí z Taorminy, podobně jako z Catanie, častý výchozí bod pro výlety směrem k této respekt budící sopce. Společenský život se v Taormině soustřeďuje především do okolí hlavní třídy Corso Umberto I. Až budete mít dost koupání v moři, jistě rádi posedíte v některé z hospůdek či barů, kterých je zde habaděj. Vzhledem tomu, že se Taormina těší mezi turisty velké oblibě, bývá zde v sezóně poměrně plno, takže pokud od své dovolené očekáváte poklidný odpočinek na takřka prázdné pláži, Taormina vás v tomto ohledu nedokáže uspokojit.

 

Giardini Naxos

 

Letovisko leží zhruba 6 kilometrů na jih od Taorminy. Vesnice byla založena řeckými kolonizátory již v 8. stol. př.n.l. a v současnosti tak můžeme obdivovat stavby a vykopávky připomínající dlouhou historii této vísky. Až do sedmdesátých let minulého století bylo středisko Giardini Naxos klidnou rybářskou vesničkou, avšak dnes se jedná o oblíbený turistický rezort. Pobřeží je lemováno hotely, restauracemi, obchody a karaoke bary. Výhodou Giardini Naxos je rovněž blízkost rušného střediska Taormina.

 

Letojani


Nalezneme, stejně jako předešlé dva rezorty, na východním pobřeží Sicílie, ve vzdálenosti necelé 4 kilometry na sever od Taorminy. Kromě krásných pláží na turisty čekají bary, restaurace a obchody, umístěné na promenádě při pobřeží. Další zábavní vyžití dovolenkářům skýtá s pobřežní promenádou rovnoběžná hlavní městská třída, nacházející se o něco více ve vnitrozemí.

Krajina u pobřeží

Krajina u pobřeží

Při správné dovolené by měly být odměněny všechny smysly, takže nesmíme zapomínat ani na stavy blaženosti, které nám způsobuje kvalitní jídlo. V celkovém obraze sicilské kuchyně jsou patrné vlivy mnoha kultur, které zde v průběhu dlouhé historie zanechaly stopy. Můžeme vysledovat znaky italské, španělské, řecké i arabské kuchyně. Jako všude ve Středomoří, i zde si lze stravu jen stěží představit bez ryb. K místním specialitám patří například mečoun a tuňák. Dobrá pověst předchází i sicilské sladkosti a hříchem by bylo zapíjet chutné pokrmy něčím jiným, než vynikajícím sicilským vínem.

 
Publikováno: 19.01.2011
Aktualizováno: 29.08.2011
Autor: Jan Brož

Diskuze: Sicílie

11.10.2013 19:23 kurt janik
---.j1817-vs-movset.ido.cz

zajimam se o Sicilii a o celou Italii

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář




© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist