Sardinie (Itálie)

Sardinie

Costa Smeralda

Costa Smeralda

Sardinie (italsky Sardegna) je po Sicílii druhým největším ostrovem Středozemního moře. Žije zde přes 1,6 miliónu obyvatel, což při velké rozloze znamená poměrně řídké osídlení. Celková velikost 24 tisíc kilometrů čtverečních vám nedává příliš velkou šanci důkladně procestovat tento slunný ráj během jedné dovolené. I to je jeden z důvodů, proč se na toto nádherné místo spousta turistů opakovaně vrací. Pokud hovoříme o Sardinii, musíme si uvědomit, že se nejedná pouze o krásné písčité pláže a romantické zátoky, ale i drsné hornaté vnitrozemí, kde se všichni turisté mohou těšit především v jarních měsících z rozmanité fauny a flóry. Sardinie je italskou autonomní oblastí, která se dělí na 8 základních provincií: Cagliari, Nuoro, Sassari, Medio Campidano, Ogliastra, Carbonia-Iglesias, Oristano a Olbia-Tempio. Přestože je úředním jazykem italština, většina obyvatel hovoří sardinštinou, která je brána za samostatný románský jazyk.

Itálie - Aktuální opatření ohledně cestování vydaná 16.9.2020 08:34

Aktuální opatření MZV ČR ohledně cestování naleznete na: https://italie.tripzone.cz

Poloha

Poloha: ostrov ve Středozemním moři ležící 200 km západně od Itálie a 11 km jižně od Korsiky


Sardinie - Zajímavosti, památky

Castelsardo

Castelsardo

V 8. století př.n.l. začali na Sardinii zakládat v hojné míře své obchodní přístavy Féničané. Ostrov byl svého času dobyt také vojskem Kartága, avšak již v roce 227 př.n.l. se stal římskou provincií. Po pádu římského impéria se vlády nad ostrovem chopili Byzantinci. Ti museli od 8. století neustále čelit nájezdům arabských vojsk, přičemž jim napomáhaly italské republiky Pisa a Janov. Tyto městské státy si od 13. století začaly činit nároky na vládu nad celým ostrovem. Po sjednocení aragonského a kastilského rodu spadala Sardinie pod španělskou nadvládu, která trvala až do 17. století, kdy se moci chopila savojská dynastie, která ostrov ovládala až do roku 1861, ve kterém došlo ke sjednocení Itálie.
 

Costa Smeradla

 

Je městem na severovýchodě ostrova se nachází (Smaragdové pobřeží), které je proslulé v první řadě nádhernými plážemi, hotelovými komplexy, hudebními kluby a věhlasnými bary. Není divu, že se jedná o nejvyhledávanější rekreační středisko Sardinie. Mezi nejkrásnější pláže se řadí především Del Pevero, Punta Capriccioli a Del Principe. Je třeba připomenout, že toto místo je oblíbené mezi společenskou smetánkou z celého světa, čemuž samozřejmě odpovídají i ceny, na které narazíte při návštěvě tohoto desetikilometrového pobřežního pásu. Všem návštěvníkům Sardinie můžeme jen vřele doporučit celodenní výlet lodí na souostroví La Maddalena. Dostanete se tak na chráněné ostrůvky a pláže, které jinak turisté nemají možnost spatřit. Při vaší dovolené na Sardinii byste v žádném případě neměli vynechat ani ostrov Asinara, který je zároveň národním parkem, což je dobrou zprávou především pro všechny ctitele přírodních krás.

 

Castelsardo

 

Město, které se nalézá na severním pobřeží Sardinie by si neměli nechat ujít především ilovníci architektury. Můžete se zde těšit především na středověký hrad z 12. století, který se tyčí na vysokém skalním útesu, takže nabízí fascinující výhled na velkou část Sardinie. Pokud se na Sardinii vypravíte především za účelem obdivování rozmanitých přírodních skvostů, nevybírejte si pro svou dovolenou hlavní turistickou sezónu. Nejde ani tak o velký počet turistů, jako spíše o obrovská vedra, která v letních měsících nedovolí ostrovu ukázat veškerou flóru, která je k vidění například na jaře. V tomto ročním období hraje celý ostrov pestrými barvami, prohlédnout si tak můžete pivoňky, orchideje, jalovce, levandule a další překrásné rostliny.
 

Cagliari

 

Je hlavním a se 160 tisíci obyvateli i největším městem ostrova. Stejný název nese i celá provincie, která dohromady čítá více jak 450 tisíc obyvatel. Město Cagliari se nalézá uprostřed zálivu Campidano, lemováno vápencovými pahorky, které nabízejí nádhernou přírodní scenérii. Počátky této metropole se datují někdy do doby přelomu 8. a 7. století př.n.l., kdy se zde usídlili Féničané. Od této chvíle můžeme v podstatě o Cagliari hovořit jako o mocenském centru celé Sardinie. Postupně se zde vystřídali například Římané, Vandalové, Byzantinci, Aragonci a další národy a mocenské dynastie, které si za své sídlo vždy zvolily právě Cagliari. Proto není žádným překvapením, že ve městě naleznete mnoho různorodých památek, které odpovídají architektonickému stylu charakteristickému pro tehdejšího vládce ostrova. Můžete zde tedy najít třeba fénickou nekropoli, římský vápencový amfiteátr, renezanční katedrálu a savojský královský palác. Velkým lákadlem pro všechny turisty, kteří navštíví toto město, je také starodávná čtvrť Castello. Šest kilometrů severozápadním směrem od centra města se nachází letiště Elmas Airport.

 

Olbia

 

Město ležící v nádherné mořské zátoce, má zhruba 45 tisíc obyvatel. Nalezneme zde mezinárodní přístav i letiště Olbia - Costa Smeralda Airport a nikoho tak nepřekvapí, že se toto malebné městečko orientuje především na cestovní ruch. Mnoho turistických průvodců o Olbii hovoří jako o ideálním výchozím bodu pro výlety po celé Sardinii. Kromě přírodních krás totiž můžete v okolí Olbie obdivovat také historické památky a archeologické vykopávky.

 

Alghero


Alghero, přístav

Alghero, přístav

Žádný z návštěvníků ostrova by neměl vynechat návštěvu tohoto překrásného města, kterému se pro jeho vzhled přezdívá Malá Barcelona. Toto městečko naleznete na korálové Riviéře, která svými pozoruhodnými přírodními skvosty přitahuje nejednoho cizince. Alghero však také nabízí historický střed města, ve kterém na cestovatele čeká mnoho zachovalých středověkých památek. Dominantou města je především středověké opevnění s přístavní věží Bastione. Mezi pýchy Alghera patří také gotický chrám Duomo di Santa Maria. Při prohlídce města nesmíte zapomenout ani na zdejší nejstarší kostel San Francesco, který je napojen na rozlehlý klášter s nádhernou pískovcovou zvonicí. Osm kilometrů severozápadně od centra leží vzdušný přístav Alghero Airport.

 
Publikováno: 19.01.2011
Aktualizováno: 29.08.2011
Autor: Jan Brož

Diskuze: Sardinie

07.02.2016 13:11 František Bedřich
---.inext.cz

Dobrý den, má někdo informace o migrantech na Sardinii ?

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist